EĞİTİM SORUNU 2017

Bir ülkenin en önemli sermayesi beşeri kaynağıdır. Büyümesini, gelişmesini, medenileşmesini hangi alet edevatla yaparsa yapsın, isterse teknolojisi son sistem olsun insan faktörüyle destekleyemediği sürece başarılı ve sürerli bir aşama kaydedemez.

Türkiye, stratejik bakımdan bütün ülkeler açısından önemli bir konuma sahip. Gözler üzerimizde…Tökezletilmeye ve yutulmaya çalışılıyor. Sağlam ve caydırıcı bir savunma gücüne sahip olmak zorundayız. Âla…15 Temmuz sonrası en büyük yarayı alan savunma ve emniyet güçlerimize insan yetiştimemiz kritik önemde değil mi?

Nükleer santraller, büyük havaalanları, teknolojisi üstün ulaştırma ve savunma araçları, milli ve güvenilir haberleşme ağı, vs. projelerini ne zamana kadar yabancı kaynaklı uzmanlarla yapacağız. Nükleer santral inşaa edecek teknolojimiz ve uzmanımız olmadığı için yıllardır sürüncemede değil mi? Bu teknolojiyi hiçbir ülke paylaşmak istemiyor. Buyurun bilgiye sahip olanın üstün olduğu gerçeğine…Bizim üniversitelerimiz bilim üretmesi gerekmiyor mu? AR-GE ne zamana kadar göstermelik yürütülecek. Biz ayrıcalıklı tutkulu üstün yetenekli insanlarımıza fırsatlar sunup, onları sahiplenip, bizi geleceğe taşımalarını ne zaman düşüneceğiz? Kıypırık üstün zekalı okullarında hiçbir şey olmuyor. Sadece tablo var, muhteva boş…

Uzay tesisi olmadan astronomi mezunu, genetik araştırma merkezi olmadan mikrobiyoloji ve genetik uzmanı mezunu, en iyi sektör tekstil desek bile sahadan bi-haber yetişen kişiler, sağlıkta çok iyiyiz mesela, kadavra görmeden mezun doktor….Saymakla bitmez. İhtiyaç farklı, eğitim farklı kulvarda…Hobi kıvamında patinaj çekiyor eğitim.

Adalet niye işlemiyor? Biliniyor bağımsız yargı ortamı, ilkeli hukukçular ihtiyacı…Evet hukuk düzeninde görev yapmaktan tırsan bir sürü hukukçu serbest avukatlık sahasında mali olarak can çekişmemek için kolayca suç işliyor.Adalete insan yetiştirmek derdi bu son yaşananlardan sonra bile niye olmadı acep?

Büyük bir insan kaybı yaşandı devlet kurumlarında…Eskiler tasfiye edildi…Yeni atananlar eğitimi yetersiz ve işi iş başında öğrenecek…Ne kadar sürer? Hâlâ böyle sürerse yeni yönetimler tasfiyeyi alışılagelen uygulama olarak kullanacak ve bu kurumsal öğrenmeyi yok etmeyecek mi? İhtiyaç alanları ne zaman belirlenecek ve bu ihtiyaca göre eğitim yeniden yapılandırılacak…?

Yeniliklerden de gına geldi, ancak sistemsiz bir yapıda kimse yolunu bulamıyor. Eksikleri göremiyor. Denetim olmadığı için herkes bildiğini okuyor.Niteliksiz öğretmen diyecektim….Dört yılda bir öğretmen yeterliliği sınanacak haberi geçti. Bir adımdır yine de…Nitelikli öğretmen sistem olmasa da kurtarıcıdır. Ödev yok, sınıf tekrarı yok, ceza yok, bilinçsiz ebeveyn var, ilgi alanı kısa ve çabucak değişim var, dersle örtüşmeyen sınavlar var,vs…Nitelikli insan hangi motivasyonla yetişecek. Topluma ve dünyaya uyan insan profili olmadan ülke ve gelecek olur mu?11/06/2011

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !